Yardım > Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla iki kişi ile oynanan bir zar oyunudur. Tavla tahtası, iki adet zar ve farklı renkteki toplam otuz adet pul ile oynanır. Oyun tahtasında farklı renklerde ve üçgen şeklinde toplam 24 hane vardır. Oyun başlarken oyuncular pullarını bu hanelere aşağıdaki kurallara göre dizer:

2 pul rakibin 24. hanesine
5 pul rakibin 13. hanesine
3 pul kendi 8. hanesine
5 pul kendi 6. hanesine

Tavlada oyunun amacı oyuncunun pullarını kendi sahasına getirmek ve toplamaya başlamaktır.

Oyuna kimin başlayacağını belirlemek için zar atılır, büyük zar atan oyuna başlar. Zar aynı geldiği takdirde eşitlik bozulana kadar zar atmaya devam edilir.

Başlayacak olan oyuncu iki zar atar ve zarlar üzerinde sayı kadar ilerler.

Pullar tek yönde ilerler. Pullar atılan zar kadar ilerlemek zorundadır, daha fazla ya da daha az ilerleyemez. Pullar ilerlerken hanelerde dizili durumda olan taşların üzerinden atlanabilir. Pulunuzu ilerlettiğiniz yerde rakibin tek bir taşı varsa rakibin pulunu kaldırıp kendi pulunuzu o haneye yerleştirebilirsiniz. Buna pul kırma denir. Pulunuzu koymak istediğiniz yerde rakibin iki ya da daha fazla pulu varsa pulunuzu oraya koyarak pul kıramazsınız. Çünkü iki pulunu üst üste getiren oyuncu kapı yapmış olur. Kırılan pulu oyuna geri alabilmek için rakibin boş ya da tek pul bulunan bir hanesi olması ve sizin de o haneye girebilmek için uygun zar atmış olmanız gerekir. Attığınız her bir zar için farklı pul hareket ettirme zorunluluğunuz yoktur, aynı pulu iki zar için ilerletebilirsiniz. Atılan her iki zar da aynı gelirse buna çift atma denir. Çift atan oyuncunun fazladan iki hareket daha yapma hakkı vardır.

Pulları toplayabilmek için oyuncunun tüm pullarını kendi alanına sokmuş olması gerekir. Oyuncu zar atarak ve atılan zarın bulunduğu hanede pul varsa pullarını toplayabilir. Eğer atılan zarın bulunduğu hanede pul yoksa herhangi bir pulunu atılan zara uygun şekilde hareket ettirir.

Tüm taşlarını toplayan ilk oyuncu oyunu kazanır. Kazanan oyuncu tüm pullarını topladığında rakip oyuncunun kendi toplama hanesine getiremediği pulu varsa bu kazanma şekline mars denir ve mars eden oyuncu iki puan kazanır.