Yardım > Okey Nasıl Oynanır?

Okey en fazla dört, en az iki kişi ile oynanabilen bir masa oyunudur. Oyunun amacı taşları oyunun kurallarına göre dizerek tamamlanmış hale getirmektir. En önce taşlarını dizen oyuncu oyunu kazanır.

Okey oyununda 2 sahte okey taşı ve 1'den 13'e kadar numaralandırılmış dört farklı renkten (siyah,kırmızı,mavi,sarı) toplam 106 taş bulunmaktadır.

Oyuna başlarken ilk başlayacak olan oyuncuya 15, diğer oyunculara 14 adet taş dağıtılır ve oyuncular taşları ıstakalarına dizer. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya dizilir. Ortada açık olarak bulunan taşın bir üstü okeydir (ortaya açılan taş siyah 3 ise okey siyah 4'tür) ve her taşın yerine kullanılabilir. Ancak sahte okey taşın gerçek değeri yerine kullanılabilir. Oyuna başlamadan, taşlar ilk dağıtıldığında yere açılan taşın diğer eşi (yere açılan taş mavi 3 ise ve oyuncuda mavi 3 varsa) buna gösterge denir. Elinde gösterge olan oyuncu bunu oyun başlamadan belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Oyun ilk oyuncunun işine yaramayan bir taşı sağındaki oyuncuya atmasıyla başlar. Sırası gelen oyuncu bir önceki oyuncunun attığı taşı alabilir ya da ortadan taş çekebilir. En az üç taş ile bir grup (per) oluşturulur. Oyuncu aynı renk ve birbirini takip eden en az üç taş ile (siyah:4-5-6 gibi) ya da farklı renkte en az üç adet aynı numaralı taş ile (siyah3 kırmızı3 mavi3 gibi) grup (per) oluşturabilir.

Ayrıca oyuncu aynı renkte birbirini takip eden grupta 13 sayılı taştan sonra 1 sayılı taşı kullanarak per oluşturabilir ancak 1 perdeki son taştır. 2, 3 şeklinde devam edemez. (siyah: 12-13-1)

Eğer oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaralı çift taşlar varsa çifte gidebilir. Yani eline aynı renk ve numaradan 7 çift taş toplamaya çalışır.

Elindeki 14 taşı dizmiş ve bitmeye hazır bir oyuncu isterse oyunu bitirmeyip okeye dönebilir. Amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer okey taşını fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Kurallara uygun şekilde dizilişleri tamamlayarak elinde 14 taş kalan oyuncu fazla taşını ortaya atarak oyunu kazanır. Her oyuncu, okeye başlarken belirlenen puanla oyuna başlar. Kazanan oyuncunun puanı sabit kalırken kaybedenlerden ikişer puan düşülür. Oyunculardan birinin puanı sıfıra indiğinde oyun biter ve en yüksek puanda kalan oyunu kazanır. Eğer oyun renkli olursa, yani okey kırmızı ya da siyah olursa o el için iki kat puan düşülür. Okey atılarak ve çifte gidilerek bitirilirse de iki ile çarpılır. Örneğin renkli bir oyunda oyuncu çifte giderek okey atmışsa toplam düşülecek puan 2 x 2 (renkten) x 2 (okeyden) x 2 (çiftten) = 16'dır.