Yardım > Batak Nasıl Oynanır?

Batak genellikle dört kişi ile oynanan bir iskambil oyunudur. Bir adet 52lik deste ile oynanır. Oyunun yönü saat yönünün tersinedir. Üç farklı oynanış şekli vardır. Bunlar normal batak (kozun maça olduğu), eşli ihale ve ihaledir. Oyunun amacı oyun başlamadan önce oyuncunun alabileceği el sayısını tahmin edip o sayıya ulaşabilmesidir. İhaleli batakta ise kozu belirleyen kişi belirttiği kadar el almak zorundadır. Diğer oyuncular batmamak için en az bir el almak zorundadır.

Batak oyununda normalde koz her zaman maçadır. İhaleli batakta ise kozu ihaleyi kazanan kişi belirler. İhaleli batakta oyun başlarken kağıtları dağıtan kişinin sağındaki oyuncudan başlayarak tüm oyuncular alabilecekleri el sayısını söyler. Eğer herkes pas der ve ihaleye girmesse ihale kağıtları dağıtan kişiye kalır, kozu o belirler ve en az 4 el almak zorundadır. Eşli ihalede ihaleyi alan kişi kozu belirledikten sonra eşinin kağıtları ortaya açılır. İhaleyi alan oyuncu alacağı el sayısını belirtirken eşi ile birlikte alabileceği toplam eli tahmin ederek belirtmelidir. İhaleyi alan kişi oyun sırası eşine geldiğinde ortaya açılmış olan kağıtlarıyla onun yerine oynar.

Kartları dağıtan oyuncu desteyi karıştırdıktan sonra sol tarafındaki oyuncu desteyi keser. Kartlar saat yönünün tersine birer birer dağıtılır. Oyunculardan birinin elinde 10’dan daha büyük kart yoksa el iptal diyerek kartların yeniden dağıtılmasını talep edebilir.

Oyuna başlayacak olan oyuncu ortaya bir kart atar, sırası gelen oyuncu ortaya atılan kartın renginde bir kart atmalıdır. Oyuncunun elinde o renkten bir kart yoksa o zaman kozun renginden bir kart atar, eğer o da yoksa herhangi bir kart atarak devam eder. Birden fazla oyuncu koz renginden kartla oynuyorsa bir sonraki oyuncu kozu büyütmek zorundadır. Ortadaki kağıdı geçemeyen oyuncu yenik sayılır ve o el en yüksek kağıdı atan oyuncu eli alır.

Oyunun sonunda;

Oyuncu tahmin ettiği sayıda el aldıysa:
10 x tahmin ettiği el sayısı kadar puan kazanır.

Oyuncu tahmin ettiği sayıda fazla el aldıysa:
10 x aldığı el sayısı kadar puan kazanır.

Oyuncu tahmininden az sayıda el aldıysa:
tahmininin 10 katı puan kaybeder.

Oyuncu pas demiş ama almışsa:
10 x aldığı el sayısı puan kazanır.

Oyuncu pas demiş ve hiç kağıt almamışsa:
en yüksek tahminde bulunan kişinin tahmininin 10 katı puan kaybeder.